Translator

English French German Russian

Grafika a vše ostatní

Fotogalerie

Anketa workshopy

Měli by jste zájem, aby FoPa pořádala určité fotografické workshopy?
 

Inzerce

Reklama


Odkazy:
Fopa Fotograficky Klub

Vlastni stitek
.
Jak jsem fotil svatbu já
Napsal uživatel Homer01   
Pátek, 01 Říjen 2010 10:31

Asi jako každý člověk, který fotografuje, ale ne profesionálně, se setká s nabídkou fotografování svatby. I mě se toto stalo a tak jsem se rozhod napsat pár řádků, abych někomu dalšímu, kdo se s takovou nabídkou setká, třeba pomohl.

V první řadě je důležité dotyčnému říct a vysvětlit, že jste nikdy nic takového nefotografoval a aby si znova uvědomil riziko, že nemusejí fotografie vyjít, tak jak by to nafotografoval profesionál. Ušetříte si tím třeba pozdější starosti. Pokud jste toto zvládli a i přesto jsou obě strany rozhodnuty do toho jít, můžete se začít připravovat.

Důležité je se domluvit na místu a času konání svatby a zda budete fotografovat jen obřad a standardní fotografie po obřadu, nebo zda se budete účastnit i svatební hostiny, krájení dortu a svatebního večírku. Já jsem si to napoprvé vyzkoušel všechno, takže jsem měl o zábavu postaránoJ. Pokud máte domluvené tyto detaily, můžete postoupit o další krok a to obhlídka místa. Doporučuji předem navštívit místo svatby a prozkoumat celý prostor. Pokud je to obřadní síň, kde je svateb hodně, máte trošku plus, že můžete okouknout jiné fotografy, kteří mají prostor zmapovaný a mají zkušenosti a ví kam se postavit a kdy. Když tuto možnost nemáte, nezbývá nic jiného než si to prozkoumat sám. Doporučuju průzkum „terénu“ vykonat ve stejném časovém horizontu jako se bude konat svatba a to z toho důvodu, že uvidíte jaké je kde světlo, jak svítí slunce a zároveň si můžete vybrat vhodný prostor pro nafotografování hromadných fotografií. Určitě doporučuju nafotografování cvičných fotek, aby jste věděli, jak nastavit fotoaparát a jak bude působit sluníčko. Já jsem měl tuto situaci zkomplikovanou počasím. Celou dobu, co jsem měl na přípravu propršelo, a tak jsem se nemohl moc připravit na světelný podmínky. A pokud již všechny tyto kroky máte zvládnuté, stačí si už jen připravit techniku, pevné nervy a můžete vyrazit. Co určitě budete potřebovat je dostatek místa na paměťové kartě. Záleží tedy, co vše budete fotografovat, ale určitě doporučuji jednu rezervní. Dále je dobré mít druhou baterii do fotoaparátu, pokud tedy nemáte bateriový grip. Další nepostradatelné příslušenství je externí blesk a k němu náhradní baterie. Vhodné je i mít dvě těla fotoaparátu a na každým nasazený jiný objektiv, ale řek bych, že většina z nás má tělo pouze jednoJ. I tak jsem to měl já a měl dva objektivy, ale je to docela fofr, takže jsem se skoro ani nedostal k prohazování objektivů J. S tímto vybavením si myslím že vystačíte a vystačilo to i mě.

No a teď už zbývá to jen nafotografovat a máte vyhránoJ

 

Před obřadem je určitě nutné se domluvit se snoubenci, aby na nic nepospíchali, vše dělali v klidu a pokud možno pomalu. Vím, že Vám asi řeknou, že jsou dost nervózní, ale zkusit to musíte. Pokud budou na vše spěchat, máte pak málo času na fotografování. Je důležité si uvědomit, že externímu blesku chvilku trvá, než se nabije a tudíž nemůžete fotit hned po sobě. Toto se stalo mně a vzniklo z toho pár tmavých fotek. Ještě Vám doporučím si vypnout zvuk fotoaparátu, aby nerušilo atmosféru pípání přístrojeJ. Já když fotil tuto první svatbu, jsem byl více nervózní než novomanželé, ale myslím, že to dopadlo nakonec dobře. Je dobré si fotografovat i nějaké snímky dvakrát pro jistotu, ale nezapomínejte, že jste to Vy, kdo potom fotky bude třídit a probíratJ. Je dobré fotit snímky jak ze stoje, tak i z kleče a nebojte se v rozumné míře „pobíhat“ za oddávajícím, aby jste pořídili snímky z různých stran. Důležité okamžiky obřadu jsou při vstupu do obřadního sálu, jak novomanželé s rodičema, tak i svědci. Dále pak sedící a „plakající“ rodiče a oddávající. A v neposlední řadě novomanželé se svědky stojící již před oddávajícím. Další důležitá chvíle je to důležité „ANO“ a to u obou snoubenců a následné navlékání snubních prstýnků. Následující novomanželský polibek a pohledy obou novomanželů. Poté jsou na řadě podpisy novomanželů, svědků a oddávající. Pokud se Vám toto vše podařilo zachytit, následují gratulanti a jejich fotografování. Zde upozorním na vhodně zvolené místo, aby se Vám gratulanti nezdržovali před objektivem, jako se to stalo mně. Potom nebudete mít ze záběrů skoro nic a většina fotek bude nepovedených. Následuje hromadné focení. Pro tuto chvíli bylo vhodný si prostor obhlídnout předem, aby místo na focení už bylo vybrané. Na hromadných fotkách je nejhorší, udržet pozornost všech zůčastněných a aby se Vám všichni vešli do záběru a bylo na ně vidět. Tahle část se mi kupodivu povedla a nebyl s tím tak velký problém jak jsem čekal. Opět doporučuji udělat pár snímků navíc, vždy se někdo schová, pohne nebo tak něco podobného. Když zvládněte toto, tak následují fotky s rodičema, svědkama a různýma kamarádama. Na konec následuje fotografování novomanželů. Je vhodně fotografovat na více místech, aby fotografie vypadaly pokaždé jinak. I když novomanželé už budou ze všeho unavení a budou to chtít mít z krku, zkuste je přesvědčit, že fotografie budou pro ně vzpomínkou J

Tímto fotografování můžete ukončit a rozloučit se, nebo pokud jste dále zváni tak fotografovat sváteční oběd a vše dalšího. Já fotografoval až do noci a prošel jsem si celým kolotočem ale o tom snad třeba příště;-)

Po tom všem Vás čeká ta nejhorší práce a to je přebírání všech nafocených fotek a udělat rozumný výběr.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přeji hodně štěstí a dobré světlo. Lukáš

 

Přihlášení a registrace

Kalendář událostí

Cervenec 2018
Ne Po Ut St Ct Pa So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Shoutbox

21:46-- Daniel Král: Ondrez co je? :D na ten web tady prdis nebo co? chat nefunguje... grafika se rozpada... :D
9:39-- eleja: Ahoj prosím, můžete mi říct jak mám napsat nabídku? jedná se o pronájem nezařízeného bytu na focení. Děkuji
12:27-- Daniel Král: Aha sory sem si to blbě přečet je to ok,,,
12:23-- Daniel Král: čus bus tramvajáci... :D jsem tu dlouho nebyl a náhrál sem sem pár fotek z webu... jinak co to je za licenci že když něco nahraju do veřejný galerie že mi tu fotku může kdokoli použít?!? :S
20:39-- homer01: je tady nekdo vubec zivej? :D
12:38-- Ondrez: Všem přejeme úspěšný nový rok 2013
18:22-- KucharovaKaterina: Hezké fotky moc :)
20:46-- zroman: Ty vado Dane, fakt jsem tě nepoznal.
9:27-- Ondrez: na tom něco bude :D
9:11-- alda1: MOTTO: dokonalá fotka neexistuje. jsou jenom fotky nad kterýma strávím víc nebo míň času.
11:36-- Ondrez: jo odkaz funguje, hezká práce to je :)
23:04-- Daniel Král: Nevim estli na to pujde kliknout ale mám i dvě nový fotky «link»
22:57-- Daniel Král: Po dlouhé době tady.. zdravím :) O.O
10:19-- Goofy: odkaz i na Facebooku .na FOPA..diky moc jen shanm lidi abych nebyl samm Diky Goofí
10:18-- Goofy: 18.5 v 20:00
10:17-- Goofy: Ahojky chstam SRAZ na Staroměstskem nam. v Praze..
16:43-- coklick: a kolik to stoji na hodinu 200?
16:32-- Ondrez: Ahoj, atelier si můžež zerezervovat sám pod menu "Domu" a "Atelier online". Ale rezervaci dělej, až budeš vědět přesně datum a čas.
13:21-- coklick: ahoj mam pojekt musim nafotit kalendar potrebovala bych co nejblisi termin nejlepe vikend zamluvit altelier na jak dlouho este nevim ale je to hodne nutne diky :)
17:45-- Ondrez: 3.3.2012 - sraz klubáků, atelier FoPa. Více info v kalendáři.
11:05-- Ondrez: ok :)
9:08-- zroman: že přijdu
9:08-- Ondrez: Počítáš s tím že pujdeš a nebo že se musíš ozvat? :D
13:28-- zroman: OK. Počítám teda s tím. Těším se.
7:48-- Ondrez: tak dej v čas vědět, místa se pomalu zaplňují :)
11:27-- zroman: Poznamenám si to a snad mi to vyjde a přijdu.
20:56-- Ondrez: 3.3.2012 - sraz klubáků, atelier FoPa. Více info v kalendáři.
20:35-- slimerman: Jo tak to bych uvítal.
7:00-- Ondrez: co udělat na konci unora malý sraz v atelieru? Třeba focení něčeho nebo někoho ;)
13:55-- slimerman: No já by jsem byl pro. :)
10:02-- Ondrez: uděláme zase nějaký sraz a focení a pak pivo :D
16:33-- slimerman: Chtělo by to tu zase nějak rozproudit.
9:32-- Ondrez: no ještě že jsi to oživil :D :D
13:39-- homer01: tady to teda zuje :-D
21:46-- Alize: Honorované focení?
21:46-- Alize: Honorované focení?

Kide Shoutbox v0.8 beta

Pouze registrovani uzivatele mohou odesilat zpravy, registrace zde nebo zadejte svuj login

Kdy jste začínali vy?

V jakém věku jste začali s modelingem?
 

Poslední komentáře

 • Výraz poloakt existuje a dosti hojně se ... Více ...
  Od Ondrez
 • Výraz poloakt: http://www.mutualart.com/... Více ...
  Od ryger
 • Poloakt neexistuje. Kde jsi takovou hova... Více ...
  Od zroman
 • ad 1. - muze byt pokud fotim nezive ... ... Více ...
  Od Koky
 • osobne bych makro s bleskem nefotil ja s... Více ...
  Od photo IGI
 • 1) cena je skoro na konci pod bodem 18 2... Více ...
  Od Ondrez
 • k atelieru : 1. kde zjistim ceny mozna t... Více ...
  Od photo IGI

Reklama

Předpověď počasí
 • 519 Registrovano
Právě připojeni - hostů: 55